A második nap egy újabb lehetetlen vállalkozásra, hogy Debrecent bemutassam. Ezúttal hanyagolnám a szobrokat, hogy ne legyen hamis idea, se képlopás.
Az első próbálkozás itt.
Kezdés a Szoboszlói úton, ahol az a nagyszerű szállás található. Itt van a Hajdú Volán székhelye, bár pár éve már ÉMKK néven fut.
Nem kell kimenni az út elejére, hogy eljussunk a Salétrom utcára, ahol a DKV villamos és troliparkolója található.
A bejárattal szemben található az Ispotály utca, ahol garázsmenetben haladnak a tuják.
Amikor középiskolás voltam 20 évvel ezelőtt, akkor elég sokat jártam erre. Ez a lakópark utána épült.
A MÁV rendelő már időtlen idők óta itt van.
Amikor 2015 őszén elköltöztem a környékről, akkor még javában építették a környéket.
A Boldogfalvi utca a rendelő mellett található. Ez egy kis utca volt, pár lett része a körútnak, de ezt nem a semmiből építették, hanem kiszélesítették.
A Nagyállomás melletti posta és mások.
A Debreceni Városi TV ebben az épületben a 24 emeletes szomszédságában. Nem jártam én erre tavaly?
Napijegy vásárlása után a Nagyálló buszmegállójában. A főbb helyeken ilyen kijelzők találhatók. Több más várossal ellentétben ez nem beszél. Most látom, hogy van rajta kamera.
Azon buszok, melyeknek a Nagyállomás a végállomása, azok egyenesen haladnak tovább a 4-es főúton és a felüljáró alatt ezen a kis úton jönnek be, itt parkolnak, és innen állnak be a kocsiállásra. Ez is pár éve van így, mióta a villamosépítés beindult.
A továbbiakban az idő hiánya miatt több kép is a buszból készült, ennek megfelelően nem valami jó minőségű. Ez a Debreceni Ítélőtábla épülete, amit a 2000-es években építettek.
Mellette az Antall József út. Emiatt jó pár régi épület lett elbontva. A kilencvenes évekhez képest jócskán átrendezték a Széchenyi utcát.
A Segner téri jegyárusítóhely a trolimegállóknál.
Egy másik buszállás és egy hamburgeres.
Hogy hol lehetett itt a villamos vonala, azt nem tudom, nyoma sincs már. 5 éve az egykori vasútállomást próbáltam felderíteni, de még máig nem tudom, melyik volt a Vásártér épülete. Szerintem a középső.
A Vendég utca, ahol a kilencvenes évek végéig nagy forgalom bonyolódott. Vele párhuzamosan, de a másik irányú forgalmat bonyolította a Csemete utca a Böszörményi, a Bartók és a Mester utca felől/felé. A Pesti utca akkor még zsákutca volt. Amikor a Tesco felépült, azt az utcát felújították és a forgalmat ráterelték. Az említett két utca lakói nem hiszem, hogy ezt bánták.
A Kürtös utcán lévő kúria még most is megvan.
A Segner tér és az István út közötti részen szokott a cirkusz lenni.
Ez pedig az István út, a Tócóskert egyik nagy utcája. A bal oldalán családi házak találhatók, a másik oldalán tízemeletes panelsor végig.
A Tesco mellett most a Sport Direct, de itt is volt már több áruház az elmúlt kb. 15 évben.
A bal oldalon a Pesti út, jobb szélen éppen látszik a Bartók utca. Itt volt vége régen a Pesti útnak, hogy is mondjam, le volt úgy zárva, hogy autóval nem lehetett itt áthaladni, csak gyalogosan. A távolban a Bartók kórház látszik.
A Mester utcai református egyházközösség épülete a Bartók és a Böszörményi út kereszteződésében.
A Böszörményi út a Vénkert egyik széle, egyúttal a 35-ös főút része.
Egy kicsit továbbfordulva a Mester utca.
Hortobágyi Szélmalom, jelenleg hotel.
Ez itt talán valaha laktanya volt. Most lakóházak és néhány üzlet van itt. A második épületet még így nem is láttam.
Az Alföldi Nyomda.
Kicsit fentebb a Diószegi Sámuel Szakközép- és Szakiskola. Nem tudom, mikor jöhetett létre, de ez valahogy kimaradt nekem a kilencvenes években.
Vele szemben a Hajdúsági Sütödék Kft, ahol közel 8 évig dolgoztam. Régebben a legnagyobb üzem volt a városban, talán az elmúlt 25 évben léptek elő konkurensek. Ez az 1-es üzem, volt több üzeme is, azokról is lesz szó. Találkoztam itt rendes emberekkel is.
A vénkerti panel és mellette a Nonstop.
A pékség mellett a Tűzoltóság.
A Böszörményi és a Füredi út kereszteződése. Itt kezdődik a Füzesabonyig tartó 33-as főút. A kép közepén látható társasházak 2000 után épültek, azelőtt egy leromlott pár szintes bérházak voltak itt ómigránsokkal is.
A Füredi út a másik irányba nézve. Választóvonal, jobb oldalon a Vénkert, vele szemben az Újkert.
A Böszörményi úton lévő négy szintes bérházak.
És itt fut a legújabb (?) kerékpárút.
A Doberdó utca felé haladva az Agrártudományi Egyetem épülete. Ezt először 1998 elején találtam meg véletlenül, amikor a Mikszáth utcai buszmegállóból indulva egy kis kört akartam tenni az Újkertben, de végül itt kötöttem ki.
Az egyetemhez tartozó Veress Péter kollégium.
Innen egy ugrással a Nádor utcára, a Dienes László Gimnázium és Egészségügyi Szakképző Iskola.
Itt is voltunk már, a Nyíl utca. Na, itt a vége a 33-as útnak.
A bal szélen látható Hadházi úton haladunk tovább. A Homok utcai kereszteződésben lévő állateledeles 2009 végén még kocsma volt. Aztán sokáig zárva volt, pár éve lett ez.
Eggyel fentebb az Apafi utca, ahova innen behajtani tilos. Ennek a szép háznak a helyén 1996-ban még biztosan egy lerobbant ház volt kisebbségiekkel.
A Hadházi útról lehet bemenni ebbe a társasház tömbbe. Itt is volt egy HS üzem régen.
Vannak itt azért jó kis vityillók.
A Laktanya utcán bekanyarodunk az Irish pubnál.
Van itt kocsma, tejbolt, turkáló, dohánybolt.
A Laktanya-Damjanich kereszteződésben lévő 75-ös Coop. Pár évig a környéken laktam, ide jártam, amíg az egyik kasszásnak köszönhetően inkább egy másik üzletet választottam (abból is mi lett).
Egy kicsit tovább haladva a Damjanichon a jobb szélen látható épület a Garda Pizzéria, de van 1-2 más üzlet is ott.
Ez aztán meglepő. Három éve egy elkerített üres telek volt itt.
A Damjanich tovább. Ahol a Stop tábla van, ott a Nyíl utca. Most egy víz, gáz, fűtés szerelvény bolt van ott. 7 éve lerobbant állapotban egy kisbolt volt ott. Az nem szűnt meg, csak átkerült kb. 50 m-rel távolabb.
A Váczi koli még mindig itt van, még mindig üresen. 2009 végén is üres volt már.
Itt is átépítés.
A Rózsahegy utcában lévő ÁNTSZ.
A Rózsahegy és a Hadházi út között egyirányú a forgalom. Innentől már kétirányú. A jobb oldali épület egy kisboltot tartalmaz az Apafi és a Nagysándor utca kereszteződésében. Párszor itt is voltam, de az árak és a kínálat miatt nem sokszor.
A bolt bezárva. Pedig elég régóta itt van. Oldalt volt a bejárat, a szemben lévő ajtó egy turkáló bejárata volt.
Az Apafi utca 42-44, ahol 4 és fél évig laktam. Az újkerti tízemeletes panelhez képest azért szebb. Itt a 2000-es évek elejéig egy malom volt. A társasházat kb. 2006-ban adták át. 2009 végén a sokadik sikertelen kísérlet után találtuk meg ezt az exemmel.
A bejárati ajtó megszerelve. Beléptetőkártyás, gondolom. Bezzeg, mikor itt laktam, akkor izgulhattál azon, hogy mire hazaérsz, nem-e feszíti ki az ajtót valamelyik mélyszegény. Miután ideköltöztünk, nem sokkal később kaptak el egy társulatot, akik az alagsori garázsokban is megfordultak. Sőt, egyszer magam is láttam, amint egy itteni lakos legyűrt egy besurranó illetőt. Hihetetlen, de azt kell, hogy mondjam, hogy az Újkertben nagyobb biztonságban éreztem magam, mint itt. Amikor hétfőn kukanap volt, akkor egy időben elárasztották az utcát az ómigránsok. Ez az A bejárat, itt volt a postaláda, a kaputelefon odébb, a B bejáratnál működött csak.
És kérem, itt a földszint 5-ös lakás. Egyszer az exem, egyszer pedig én tapasztaltam, hogy amikor nyitva volt a teraszajtó, kétszer is megpróbáltak bemászni a rácson keresztül. Persze, akkor még a főbérlő sem érezte szükségét, hogy biztosítsa a teraszt. 4 és fél évig éltem itt. Addig végig fizettem, amit kellett. Amíg egy kis időre munkanélküli lettem, akkor volt némi nehézség, de ez elég volt, hogy a második késés után elküldjenek innen. Bezzeg a léhűtő köcsög lakótársam, aki csak egy éve volt ott, és nehezebben tudott fizetni, az maradhatott. Nagy ötlet volt, mert ősszel már egy egyetemista csaj lakott itt. Ezúton is gratulálok a Vargáéknak.
Az Apafi és a Táncsics utca kereszteződése. Most egy szépségszalon van ott. De volt itt élelmiszerbolt, százas bolt, pékség. Inkább többet volt üres, mint kihasznált a hely.
Úgy 90 fokot fordulva, a kereszteződés másik oldala, itt is egy új társasház van, bár jóval kisebb. A képen pont nem látszik, hogy bal szélen, a fehér ház mellett van az óvoda.
A hírhedt 50 szám, ami tanácsi lakás. Míg erre laktam, sokáig nagypofájú kisebbségiek voltak itt. Az egyiket ki is gyújthatták, azóta is be van deszkázva az ablak. Amikor még erre volt a HS egyik üzeme (a Damjanich utcán), egy volt kollégám szerint a kisebbek voltak többen. Azóta nagyjából ki lett takarítva az utca, itt sincsenek már évek óta Leonárdék, de a Nyíl utcára még ráférne egy kis, hogy is mondjam, felújítás.
Ez itt az 56-os szám. Itt voltam először albérletet nézni, de túl drága volt. A sors iróniája, hogy kocsival a 42 előtt parkoltam, és az exem azt mondta, jó lenne itt lakni. Végül bejött.
Az Apafi és a Kassai út kereszteződése. A Pikoló söröző a sarkon, ahol, heheh, nem voltam sokat, sőt talán háromszor, de itt dohányoztam legálisan utoljára 2011 szilveszterén. Másnaptól, ha nem is volt megtiltva, de nem is támogatva a benti dohányzás. Tavasztól pedig tilos volt.
Visszanézünk az Apafira, ami kétirányú.
Majd egy fél fordulat, és az utca még folytatódik egy kicsit tovább még. Egyirányú, de a másik irányba.
Ahol a Neon felirat van, ott is volt egy HS üzem.
Amúgy ez a rész az Árpád tér, ahol a helyi és távolsági járatok is megállnak. A középtájon alig látszó dohányboltban pedig megtaláltuk Ibolyát, aki az Apafi utcai boltban volt elég sokáig.
Ebben az oldalban az írószeres és főleg az órás már évtizedek óta itt van.
A Kassai út legeleje, a távolban már a Csapó utcai panelházak.
Az Árpád téri Református templom, ami egyes „nő”személyeknek elég veszélyes hely. Régebben tuják is jártak erre.
Még egy kicsit tovább fordulva, van arra kerékpárbolt, szerviz, üzemorvos, fitneszterem, hamburgeres. A nagy forgalom pedig azért van, mert itt a 4-es főút.
Egy jó nagyot ugorva a Hunyadi utcára, ez a szép épület a Református Hittudományi Egyetem épülete.
Ha pedig megfordulunk, a villamosmegálló mögött volt egykoron az Alexandra könyvesház.
A Darabos utca. A bal oldali panelben is voltam albérletnézőben 2006 nyár végén. Amúgy egy rohadt hely, egyszer majdnem fejen találtak egy csikkel. A jobb oldal még rosszabb, még mindig lehetnek itt ómigránsok. Itt van az általam nem kedvelt Best FM rádió is. Ha jobbra fordulnánk, akkor látszana a Plaza, ami csak néhány méter ide.
Ennyi mászkálás után szusszantunk egy kicsit a Plazában, megnéztük az Állati csetepatát, ami az első 3D-s mozifilm volt nekem. Kimentünk a Köztemetőbe is. Ez itt a déli főkapu, a másik felfelé kb. 650 méter.
A felirat le volt véve, de a bejárat mellett hevert. Amikor egy képet szerettem volna készíteni róla, egy portás fasz nekem esett, hogy minek készítek képet. Mintha ez lenne a legfontosabb. A sírrongáló és viráglopó színes és fehér tetűkkel is ilyen kemény vajon? Egy Baltazár Dezső síremlék és egy kopjafa.
Innen már nagyon kevés idő maradt, a képeket a troliból készítettem. A Hódos Imre sportcsarnok.
Mellette a Főnix Csarnok, ahol 20 éve még egy kis strand volt.
A Kassai úti Campus, ami régen szovjet laktanya volt.
A Kassai-Zákány úti kereszteződés. Az út másik végén, innen pár száz méterre található az uszoda.
A Campuson található a Lovarda, a hosszú idő után 1999-ben újrainduló jogi kar, a Közgáz.
Valamint az az Informatikai Kar, ami 10 éve még a DEAC pálya mellett volt (ezt láthatjátok az első részben).
Vele szemben a Povolny Ferenc Szakképző, ismertebb nevén 108-as.
Mellette a Kassai Csemege.
Visszatértünk az Árpád térre, onnan gyalog a Virág és a Dembinszky kereszteződésig. Ez az épület a főiskola épülete.
Innen kicsit fentebb a Borsos József kollégium.
Kiértünk az Ótemető utcára, ez itt a Debreceni Egyetem Műszaki Főiskolai Kar, ismertebb nevén az Ybl.
Ezen a részen sokáig szabadon át lehetett mászkálni.
Az Ótemető utca a vasúti átjáró felé. Néhány kétszintes házat felújítottak és a lapos tetőre még egy szintet építettek.
Az Oli gyros a Víztorony utcai kereszteződésben.
A Víztorony utcán haladva a kereszteződés utáni buszmegállónál a Brassai Sámuel Szakközépiskola, régebbi nevén Landler.
Ez a Vízköpő kosfej szobor a Mata János utcában található.
Egy utcával lentebb a Dienes János utcában a Táncoló lányok.
A Víztorony utca másik oldalában lévő tízemeletes panelházrengeteg, a Fényes udvar.
Van itt is sok minden, gyrosos, fodrászképző, kocsma. Kispiac, turkáló, hentesbolt, ominózus 77-es Coop, gyógyszertár, posta.
CBA/Privát Max, Best 100, tévészervíz, írószeres.
És ezekkel szemben a Víztorony.
A kilencvenes évek közepéig két trolijárat volt Debrecenben. Akkor indult el a 4-es járat. Pár év után megszűnt, majd 2010-ben újraindult. A Segner tér és a Dobozi lakótelep között közlekedik.
A rég bezárt Meteor mozi épületét felújították.
Gyakorlatilag ez a város centruma, bár én sokáig kevertem az áruházzal.
A Kossuth utcán a rég megszüntetett távolsági buszmegállónál lévő házak. Ezek se így néztek ki 15 éve.
A Dóczy Gedeon Gimnázium és mellette a nem látszó Kossuth általános.
A Nyugati utca elején lévő buszmegállóval szembeni udvarbejárat. Nem tudom, mi van bent.
A második éjszaka viszonylag zajmentesebb volt az előzőnél. Vasárnap reggel a Párom a gyereket hazavitte. Amíg vártam, addig egy részeg narkós köcsöggyerek „befenyített”, csak mert nem toleráltam, hogy „izomból” csapkodja az ajtókat. A szállótulajdonos szerint ez egyéni probléma. Szerintem meg a kurva anyjukat, hogy ilyen drágán ilyen szar helyen ilyen mocskokkal kell együtt lenni. Erről a helyről nem készítettem képeket, de remélem, hogy mire legközelebb arra járok, felszántott és sóval behintett hely lesz ott.
Reggel még egy gyors kitekintés a távolsági buszállomásra, amíg még megvan.
A Szoboszlói-Külsővásártér kereszteződésében lévő mentőállomás.
A Párom soká tért vissza, így nem volt lehetőség, hogy a füzesabonyi járattal menjünk. Ráadásul az a lehetőség is kiesett, hogy Debrecen-Szolnok-Nyugati-Esztergom-Komárom-Kisbér útvonalon menjünk vissza, mivel felsővezeték szakadás miatt nagy késések voltak.
A Keletiből induló szombathelyi gyors.
És beérkezett az esztergomi személy Komáromba.
Esztergom??