Az idei évben volt munkahelyváltás többször is. Megszűnt, megtelt, lejárt, ideiglenes bezárva, stb. Arra, hogy távolabb keressek, arra nem nagyon gondoltam. Egy külföldi munkára nem mondtam volna nemet. De lehet ezt kicsiben is csinálni. Nem kell átlépni a határt, elég csak a két nagy folyót, és akkor részben vissza is juthatok oda, ahol „kezdtem”.A Dunántúl kecsegtető helynek tűnt, bár nem voltak illúzióim. A célhely egy Vámospércs méretű kisváros, Kisbér, amely nagyjából egyenlő távolságra Győrtől, Komáromtól és Székesfehérvártól. Az ittlét el is kezdte piszkálni a fantáziám, és mivel a szállástulajdonosok voltak olyan rendesek, hogy egy kerékpárt is adtak, ki is használtam a helyzetet.
Mivel a Kodak gép jelenleg sem üzemel, a Voda 547-essel nem is nagyon akartam képeket készíteni, ezért szükség volt egy újabb fényképezőre. Vagy számítógépre. Vagy a kettő együtt lehet? Vagy okostelefon. Az olcsóság kicsit ezúttal is megbosszulta magát, az aktív wi-fi használat jócskán merítette. Némiképp tartottam attól, hogy a túrát nem is fogja kibírni, ahogy legutóbb is jártam. A Gsmart-nak ez az első bevetése. Lássuk, mire jutottam vele.
Mikor megérkeztem, akkor egy jó hétig esett az eső. A héten viszont kitisztult az idő, és a hosszú hétvége is kapóra jött. És hol is kezdeném az utat, ha nem a vasút környékén. A város elmondhatja, hogy két vasútja is … lenne, ha lenne. 2007 tavaszán először a 13-as, Tatabánya-Pápa vonal szűnt meg „ideiglenesen”, majd 2009 végén az 5-ös, Komárom-Székesfehérvár vonal. Ez utóbbit a jelenlegi diktátorék újranyitották 2010-ben. E sorok írásakor ismét van vonatközlekedés, de a túra idején nem volt, mivel Székesfehérvár állomás átépítése miatt buszos pótlás volt. Azóta láttam egy szem Bz-t Komárom felé közlekedni. Az egész vonalon napi két pár vonat van.
A város szélén vagyunk, balra Tatabánya, jobbra Székesfehérvár felé tart a vonal. Bal szélen pont lemaradt egy őrház. A másik kép az állomás irányába nézve készült.
Nem messze egy erdős kis park található. A szobor Nepomuki Szent János. A képek a Vodához képest jobbak, de a Kodak szebb volt. A fixfókuszról meg ne is beszéljünk.
Kisbér egyik kijárata, ami a 81-es, Székesfehérvár-Győr közötti főúthoz vezet ki a kertek alatt. A Voda telefon állítva is fektetett képet készített. A Gsmart viszont csak olyat, ahogy tartom. Fekvőhelyzetben szélesvásznú képet.
A Tatabánya felé vezető vágányok, a rozsdásodásból ítélve semmire sem használják.
Indulás előtt próbálkoztam tájékozódni a látnivalókról a környéken. Ehhez igénybe kellett venni a könyvtári számítógépet, mert mobilon nehezebb keresgélni. Azt még otthon is láttam, hogy van egy jókora tó a város széle felé, és ott van még valami. Ez nem más, mint a Mini Magyarország Park, ami az ország nevezetes épületeit tartalmazza makett formájában. Nem mindet láttuk, mert néhány talán felújítás alatt volt, de még így is kihagyhatatlan. Nézzétek csak:
A park melletti kis horgásztó.
Egy szelfi a tó partján, ami előlapi kamerával készült, nagyon SD a minőség, úgyhogy felejtsük el ezt az opciót nála.
Azért próbálkoztam később újra, néhány kép is készült a Kisbéri ér mellett.
Itt lenne az a Neptun szobor, ami a parkban is volt, de az idő vasfoga megette, ennyi maradt belőle.
Innen nem messze elég változatos a kép, felújított és pusztuló épületek egyaránt vannak itt. Ez itt az egykori Pékház.
A Lovarda felújított istállóépülete, a Lovarda, és az előtte lévő Báró Wenckheim Béla szobor.
A kisbéri telivér fajtának állított emlékkő nem véletlen, ugyanis itt élt Kincsem „a többszörös díjnyertes versenyló, a legyőzhetetlen csodakanca” (Wikipedia).
A Munkaügyi kirendeltség, amit először valami zsidó szentélynek néztem.
Ezzel szemben található a Batthyányi kastély, az Angolpark, a Kozma Ferenc szobor.
Nem messze innen van egy régi épület, ha jól láttam, fafeldolgozó gazdaság épülete.
Innen el lehet jutni egy erdős parkos helyre. A fentebbi képen, az árok mellett haladva is idejutunk egy másik irányból. Azért nem elhanyagolandó az egy főre eső zöld terület aránya. Helyes.
A központ felé haladva elhaladunk a Kiskastély előtt, amelyben múzeum üzemel, így a nagykastéllyal ellentétben be lehet ide jutni.
Onnan pedig pár lépés, és a központban vagyunk. Az ottani katolikus templom a város egyik jelképe is, ránézésre egy kicsit olyan, mint a debreceni Csonkatemplom. A templom előtt kanyarodik a 81-es főút.
A templom mellett egy trianoni és egy világháborús emlékmű.
Vele szemben a Bakony áruház.
Majdnem egyenesen haladva a főút mellett található egy 1956-os emlékmű.
A tóból kifolyó árok itt halad nem messze, ahol ezúttal is érte egy „kis” baleset a fényképezőt. Rossz ómen.
A főút mellett haladva eljutunk egy útkereszteződéshez, ahol a Petőfi iskola található.
Balra lehet Győr fele eljutni, jobbra Komárom és Székesfehérvár.
Itt van egy épület, ami szerintem malom lehetett, most takarmányos.
A Városi sportcsarnok és egy pálya a város széle felé haladva.
Itt az elágazás. Jobbra „egyenesen” halad a 81-es Székesfehérvár felé, balra kiágazik a 13-as főút Komárom felé.
Visszafordulva eljutunk a város másik bejáratához. Ott kiderül, hogy a lejátszóban lévő Deep mix is defektes, egy rossz ómen is előjött, úgyhogy gyorsan „lemez”váltás, és mindjárt egy régi adósság pótlása, lásd a kezdőképet.
Visszamentem a templomhoz, a Kossuth utcán (ami fontos) lévő Batthyányi szobor.
A Győr felé vezető út, a forgalom miatt kerékpárúttal.
Van itt K&H,
OTP, Spar,
Coop is.
Készült kép boltokról, vasútról, magamról és még lesz is. A Jucus40-ek véleménye meg nem érdekel. A Jucus40 olyan, valószínűleg nőnemű véglény, aki kritizálja a blogomat úgy, hogy a saját fejét nem vállalja fel, és értelmesebb bloggal sem állt elő az elmúlt hónapokban. Ja kérem, így könnyű. Szintén a központban található a Wass Albert művelődési központ egy szép épülettel.
Vele szemben a volt Tiszti kaszinó, jelenleg városháza.
Előtte néhány szobor és emlékfa az aradi vértanúk emlékére.
Itt található még két középiskola is.
Még egy bolt, és annyi, ugyanis maszekboltot egyet sem találtunk.
Ezzel szemben a buszpályaudvar, ami azért nem túl jól sikerült, de a művelődési házhoz hasonlóan itt is ingyenes wi-fi van.
A főútra kimenve, azon végighaladva eljutunk az állomáshoz. Balra Pápa felé (nem)kanyarodik a vasút, egyenes Komárom felé halad.
Néhány további kép, azért régebben nem csak két vonatpár lehetett naponta, hanem jóval nagyobb élet.
Innen kis utcákon haladva el lehet jutni a jelenlegi kórházhoz.
A pápai vonal mellett haladva, a város szélén egy leágazás Hánta felé, de az még jóval odébb van, és ma nem fogok arra menni.
Igazából egy tavat kerestem, de nem találtam, úgyhogy visszafordultam, és a szélforgó után a másik sín mellett haladtam.
Mint kiderült, ez már Ászár területe, egykor egy település voltak. Az 5-ös vasút és a 81-es közút kereszteződése, háttérben egy őrházzal.
Ez már Ászár központja, egy szépen kiépített park.
Itt is maketteztek, csak régi házakat, a Mini Skanzen. Ide sajnos nem jutottam be.
Egy felújított parasztház mellette.
A park melletti tó.
Még egy kép a miniről, benne Jászai Mari szobrával, aki a település szülötte.
Tényleg ott voltam.
Ez csak azért, mert a fényerőt b*szkuráltam.
A Jászai Mari emlékház a falu szélén.
Innen el lehet jutni egy kis tóhoz, ami mellett egy park van kialakítva. Az egy főre eső tavak száma is magas, az eddigi helyekhez képest. Van itt is egy háborús emlékmű.
Egy kicsit odébb a helyi iskola.
Emlékoszlop.
Egy trianoni emlékmű, amilyet még nem láttam. A keresztet több kisebb oszlop veszi körül, rajta azon területek nevével, amelyeket elcsatoltak (részben megszálltak).
Nem maradhat ki itt sem a vasút sem. Kisbéren annyira elment az idő, hogy a szomszédos megállóig már nem mentem el, csak a helyihez, ami pár éve szűnt meg.
Kisbér felé.
A szintén megszűnt Ászár-Keményítőgyár felé tekintve. A vonat legközelebb Bábolna és Nagyigmánd közös állomásán áll meg.
A falu szélén lévő víztorony.
És a kijárat.
Ugyan eddig is voltak emelkedők, de annyira nem vészes a helyzet, mint pl. a 2007-es Pilis túrán. Vannak itt is nagyobb emelkedők a távolban.
Nyeszkenyepuszta, ahol valami kúriát kerestem, de nem találtam. Csak valami farmszerűséget.
A visszaút, a kölcsönbiciklit nem nagyon mertem állítani.
Egy leágazás, majd onnan fogunk jönni remélhetőleg.
Azért is szántam magam rá a túrára, mert mikor lesz még egy olyan lehetőségem, hogy nem a szabolcsi megyehatárhoz jussak el, hanem máshova?
Ez aztán érdekes, innen tilos bringázni. Mivel innen nem messze található egy leágazás, ami két kis faluhoz vezet el, most nem érdekel a tábla, kb. két kilométerről van szó.
Ez se maradjon ki.
A távolban egy víztorony, de most sietni kell.
Mert jól elment az idő ezzel a képpel. Az előlapi gyenge képet csinál, fordítva meg még nehezebb, mint a Kodakkal. Kb. huszadik próbálkozásra sikerült.
A főútról balra letérve nem messze a másik táblapáros, a közút itt is olyan inhomogén, mint amit Penészleknél láttunk.
Itt is lenne valahol egy kúria, de csak egy idősek otthonával találkoztam. A Panoramio sem tévedhetetlen.
Bársonyos bejárata, ez egy majdnem egyutcás falu, de az jó hosszú, van emelkedő és lejtő is. Meg a közelben valahol egy kilátó, de oda nem jutottam el.
Na, ez jópofa, ezt mindenképp meg akartam keresni.
Egy park a falu szélén, valamint egy sportpálya.
Tájház.
A temető melletti kijárat.
És mindjárt Keréktelekin vagyok.
A kettő között csak egy kanyar van.
Ez is egy kis falu.
Itt is lennie kell valahol egy régi épületnek. Amit találtam, az nem messze van a leágazástól. Itt valami szeszfőzde lehet, mert rohadt erős cefreszag volt. Talán valamikor TSZ volt itt.
És a tó hol van? Ja, az út mellett, csak a susnyás takarja.
Visszaértem az útkereszteződéshez.
Ászáron is volt még egy tó, a Conco, amit a Pápa felé vezető útról akartam megközelíteni, de nem találtam. Végül meglett.
Kisbér bejárata.
A városi piac, ami csütörtökön van nyitva.
Ez is a Kossuth utca, van még néhány üzlet.
És van pékség is, hála Istennek. Különben nem lennék itt.
Volt egy olyan tervezet, hogy ha nagyon lemerül az aksi, akkor Ászár előtt hazaugrok tölteni, de végül nem kellett, mivel a kis településeken nem készült annyi kép. A bringa is jól működött, illene még kihasználni az ittlétet más helyekre való eljutásra is. Remélem, hogy Folytatása következik.