Kb. egy hónapja voltunk a Sitkei Rockfesztiválon. De három éve már, hogy az egykor ezen a részen futó vasútvonal helyeit összegyűjtöttem, majd egyszer eljövök erre is. Most jött el az idő. A nyitóképet az ESM térképe alapján hoztam össze.

Mivel Sitke kicsit odébb található az egykori állomástól, ezért ott autóval néztem szét – egyébként is útbaesett Sárvár felé.
A település szélén lévő parknál álltam meg, itt van a közelben néhány „kötelező” közintézmény: Polgármesteri Hivatal, Művelődési ház, orvosi rendelő.
A park a temető mellett van. Itt található az összes műemlék is – szerencsére.
Ez a rész a kissitkei rész. Egy elhagyott ház, Felsőbüki Nagy-kastély, aztán pedig a kápolna.
Itt rendezik meg 1986 óta a Sitkei Rockfesztivált.
Miután elfoglaltam a szállást, ami a stranddal szemben volt, elindultam utamra. Az állomásig nem mentem el, hanem az első megállónál kezdtem. A távolban a MÁV Tárgyalóház a Bajti- kitérőnél elágazásnál. Itt ágazott ki a zalabéri vonal – gondoltam én.
A fenti közút a másik irányban egy erős jobb kanyar után keresztezte az Ostffyasszonyfa felé vezető utat. A kereszteződésnél megy tovább egy út az erdőbe, ami az egykori nyomvonal volt. Remélhetőleg szerencsével járok, mivel utoljára két éve voltam kerékpározni – igaz, akkor is két vonalbejáró volt.
Aztán egyszercsak elfogy az út, pedig ki kellett volna jutni a Sitke-Sárvár közötti útra. Nem lehet messze, mert hallatszik az autók hangja. A Tárgyalóház és a Bajti-kitérő elágazás két külön hely. Mindkét helyre be lehet menni a közútról, és mindkettőnek van folytatása az erdőbe. Eggyel odébb kellett volna bemenni az erdőbe, a buszmegálló után. Ez már így marad. Az első képen a töltésen vagyunk, és a keresztező földút felé nézünk. A második képen a pálya halad Sitke felé. A harmadik szerint pedig túraútvonal van itt.
Sitke és Sárvár közötti kereszteződés, sorompó is lehetett itt.
Mi volt itt 1969-ben, és mi maradt meg belőle?

Itt két őrház is volt. Az egyiket vagy átalakították vagy elbontották, és a helyére épült ez a nagy családi ház. A másik őrház megvan, jó állapotú.
Egy lámpa és egy kút.
Tizenpár éve még nem volt gond, de most már alig látszik a felvételi épület a vágányok helye felől.
A kettőből egy melléképület megvan, akárcsak a rakodó és a raktárépület.
Sárvár, aztán Gérce felé tekintve.
Az utca felől jobban látható a felvételi épület. Be is lehet menni. Nincs rossz állapotban, még megmenthető lenne, de a faluhoz nincs annyira közel.
Gérce felé egy darabig lehetett menni a töltésen. Aztán jött egy sorompó. Ez után még egy darabig járható az út, de később jobbra kanyarodva lehet valahogy kimenni a közútra. Ahol kell kanyarodnod… vagyis nem kell! Az egykori pálya balra kanyarodott, de ott nincs út, hanem fákkal benőtt töltés. Akinek ehhez van kedve, az úgy is tud haladni, de nem hiszem, hogy érdemes lenne. Aztán egyszer vége a fás területnek, és a pálya a továbbiakban egy utcában folytatódik.
Szép a kilátás Celldömölk felé.
A kép közepén vízszintesen látható fás területen volt a pálya. Egy darabig még jól lehetett tekerni, majd egy durván kavicsos terület jött, ami nem annyira volt kellemes kerékpárral.
Beértem Gércére, egy kis szétnézés. Világháborús emlékmű, Szent István szobor a Községházánál, evangélikus templom, Művelődési ház, posta.
A már említett utca, név szerint Ady utca, ami a pálya helyén található. Van itt egy őrház is.
Ez az út egyenesen Sitkére vezet, de arra, ahonnan jöttünk. Felette egy vasúti híd. Elvileg innen járható a pálya a felvételi épületig. Elvileg.
Ezt kellett volna még leküzdeni, hogy elérjük a kereszteződésnél lévő őrházat. Innen jöttünk volna a híd felől.
A másik irányban tiszta a terep - és magánterület. Az őrház is alig látszik.
Az utca felől jutunk el Gérce felvételi épületéig. Lakott, nagyon jó állapotban van, és elég jó helyen volt.
1968-ban egy kétvágányos mrh. volt. A sárga épület mellette nem valószínű, hogy a régi raktárépület lenne.

Ahogy Sitkénél, itt sem volt már akkor sem másik őrhely a váltókörzet végén. Miután elmentünk az épület mellett, ismét visszatérünk a pálya helyére.
Jobbra Gérce főútjára jutunk majd el, balra visz az út Vásárosmiskére, ami a következő megállási pont lesz. A pálya merőlegesen keresztezte az utat, majd amennyire tudott, balra kanyarodott.
Pár km, és megérkeztünk.
Szerkocsi, világháborús emlékmű, római katolikus templom, Polgármesteri hivatal, Levendulaház – és néhány bunkó, akik jól megnéztek a helyi csehó előtt kábulva. Ja, én meg irígy vagyok, mert csak Sárváron tudom majd kábítani magam, miután a Tacskót is megjártam.
Ahogy a településjelző tábla van, ott a faluból kihaladva balra kell fordulni, majd eljutunk a felvételi épülethez. 1968-ban kétvágányos volt ez is, de ez nem zárja ki, hogy korábban több vágány is lehetett.

Jobbra haladva egy épület, talán lakóőrház volt annak idején is.
A felvételi épület az utca felől, közelebb nem mentem. Ez is lakott, és annyira nincs rossz helyen. A raktár épülete is megvan.
Nem igazán jó viszont a továbbhaladás, mert Káld jóval odébb van. Esteledett, úgyhogy mára ennyi volt. Visszaúton egy vasúti hídat is láttam, amit korábban nem.
Vissza Gércére, innen elvileg egy fél óra, és Sárváron vagyunk. Kicsit tovább tartott.
Másnap reggel esőkopogásra keltem, úgyhogy ma sem kell menni tekerni. Itt kellett volna tegnap lemenni.
Innen jött a pálya Bajti-kitérő elágazás felől.
1959-ben így nézett ki. Az is megzavart, hogy volt egy nyomvonalkorrekcó. A kép felső részén lévő épületnek a túloldalán van most a 20-as vonal.

Bajti-kitérőből elágazásból csak ennyit láttam.
Jelenleg a nyilvántartásban 928-as vonalként szerepel a Sárvár-Zalabér(-Batyk) vasútvonal. Ez egy hosszú mellékvonal egy része. 1913-1975 között létezett.